Как една вълшебна приказка може да стане още по-интересна и забавна за децата? По какъв начин може да се провокира въображението на учениците и да се подтикнат те към активно четене и творческо писане?
Как героите оживяват и децата се потапят в приказния свят?
Какви поуки са извличат неусетно – чрез състезателна игра и екипна работа? Кога четвъртокласниците се превръщат от читатели в творци -на словото и багрите?
Отговор на всички тези въпроси даде четвърти Г клас с поредната дейност по проект „Уча да чета и чета, за да уча“. Разделени на 6 групи, малките читатели се запознаха със съдържанието на българската вълшебна приказка „Върти-пух“.
Всяка група получи по един откъс и го прочете самостоятелно.
- След това откъсите се прочетоха разбъркано на глас , според реда на съответната група. Всички слушаха и мислено сглобяваха епизодите на приказката.
- След разбъркания прочит, отвориха пликовете с останалите епизоди и ги подредиха правилно.
- Когато групите бяха готови, отговориха на въпроси към съдържанието на приказката, като едновременно си служеха с текста, цитираха, разсъждаваха.
- В края се направи цялостен изразителен прочит от ученици на последователно подредената епизоди на приказката.
- На дъската бяха поставени илюстрации по приказката. Учениците ги подредиха според тяхната последователност.
- С насочващи въпроси от учителя достигнаха до изводи за постъпките на героите и за поуката.
- В края г-жа Коларова постави задача в рамките на един месец децата да изработят книжка с приказката, като я оформят по свое желание, без да се ограничават в някакви рамки. Авторската книжка можеше да бъде индивидуална или екипна работа – по избор.
През месец януари 2015г. учениците представиха своите книжки, изработени с много труд и въодушевление . Освен добри читатели, четвъртокласниците показаха, че могат да бъдат истински творци – на словото и багрите. През месец февруари бе организирана изложба във витрината на проект „Коменски“. Книжките ще бъдат занесени през месец март от класния ръководител г -жа Коларова на децата от училището в Орадея, Румъния, по време на петата работна среща на партньорите.