Ракът на маточната шийка (РМШ) е едно от най-разпространените злокачествени заболявания при жената. По данни на Световната здравна организация, РМШ заема 15% дял от всички онкологични заболявания при жената и се нарежда на трето място по честота, след рака на млечната жлеза и рака на маточното тяло.
Епидемиологичните проучвания сочат, че България е сред високо засегнатите страни с ръст в заболеваемостта и смъртността от РМШ. Годишно в нашата страна се регистрират около 1200 новозаболели жени, като се отчита по-висок дял на напредналите форми на рака. Заболяват жени във възрастовата група 15-49 години, като най-голямо е засягането на жените между 30-45 години. У нас умират около 400 жени, като най-голяма е групата на 23 годишните. Данните от Българския национален раков регистър сочат постоянно увеличаване на заболелите с всяка изминала година.
Клиника на заболяването и рисково поведение
Обикновено туморът има злокачествени характеристики – нараства бързо и дава разсейки (метастази) по хода на лимфната и кръвоносната система.
Тийнейджърките, които нямат полови контакти могат значително да намалят риска от развитие на рак на маточната шийка. Ракът на маточната шийка най-често се предава по време на полов акт. Избягването на ранните полови контакти, ще помогне за предотвратяване заразяването с инфекцията на младите момичета, която може да доведе до рак на шийката на матката. Ако водят полов живот те могат да предотвратят рака на маточната шийка, като ограничат сексуалните партньори и като използват винаги презервативи. Тютюнопушенето също увеличава риска от заболяване. Канцерогените в тютюна увеличават риска от много ракови състояния, в това число рака на маточната шийка. Жените пушачи увеличават повече от два пъти, в сравнение с непушачите, вероятността за развитие на рак на маточната шийка. Тютюнопушенето води до отслабване на локалния противотуморен имунитет и пречи на локалната защитна реакция на клетките. Дългогодишната употреба на контрацептиви също е свързана с повишен риск от рак на маточната шийка.
Симптоми
Най-честите неспецифични оплаквания са:
- болка в малкия таз (в долната част на корема);
- болка и/или кървене при полов акт;
- обилна и продължителна менструация (която преди това е била нормнална);
- кръвотечение между менструалните цикли.
В напреднали стадии се наблюдава:
- обща отпадналост;
- загуба на тегло;
- оплаквания от други органи в резултат на метастазиране на процеса (разсейки). По съседство симптоми от страна на пикочния мехур и уретерите. Симптоми от засягане на лимфни възли, кости, бял дроб, черен дроб, мозък и други.
Ваксинацията срещу рак на маточната шийка и редовните профилактични прегледи са основните превантивни мерки при млади момичета и сексуално активни жени. Препоръчителна е ваксинацията на момичета, преди започване на полов живот, защото ефикасността на защитата при тях е най-висока. Ваксинацията може да се прилага и на жени до 55-годишна възраст, като имунизацията не отменя редовните профилактични прегледи (цитонамазка).
Как действа ваксината?
Имунната система разпознава специфични участъци от причинителя (антигени) и изработва срещу тях специфични белтъци (антитела. При момичета от 10 до 14 г., нивата на антитела като отговор към ваксинацията са 6 пъти по-високи за НРV16 и 3 пъти по-високи за НРV18, в сравнение с тези при жени от 15 до 25 год.
Защо профилактичните прегледи при гинеколог са толкова важни?
Редовният скрининг (профилактични прегледи и цитонамазки) се препоръчва при всички сексуално активни жени, тъй като осигурява ранно откриване на абнормените (заразени) клетки и преканцерозните лезии (предракови състояния) и ранно отстраняване на променените тъкани (например конизация). Най-добрата защита от това заболяване е комбинацията от редовни прегледи и имунизация.
Да продължим заедно, обединени в усилията за повишаване здравната култура на обществото и ограничаване на рака на маточната шийка. ……. днешните момичета, утре ще станат жени!