На 22 октомври 2020 г в двора на СУ „Възраждане” се проведе спортно състезание, което е част от международен проект на образователната програма „Еразъм+“, свързан със спорта, здравословното хранене и борбата със заседналия начин на живот сред учениците. По този проект училището работи вече втора година с партньори от Португалия, Румъния и Северна Македония.
В спортната надпревара участваха ученици от група за целодневно обучение в 3 б клас с ръководител Диляна Димитрова. Участниците бяха разделени на три отбора – отбор СМЕЛИ, отбор БЪРЗИ и отбор ЛОВКИ. Проведоха се четири игри, като децата упражниха високия старт от стандартно изходно положение, многократни отскоци /скокове с един и на два крака между конуси, скокове в обръч/, изпълниха бегови упражнения с максимална скорост, участваха в обща щафета с топка.
Игрите на открито, като най-достъпен и ефективен метод за въздействие върху дете, не само помагат за изразходването на изобилната енергия, но са и много важни за правилното физическо развитие на децата, за подобряване на тяхната координация и равновесие.Чрез игровите ситуации у тях се възпитава смелост , честност, дисциплина, спазване на определените правила, воля за победа.
Състезателните игри дават възможност да се подобри моториката на учениците, да се развият умения за групови единодействия в игрови условия, да се стимулира тяхната потребност от двигателна активност и игри сред природата. Идеята на международния проект, финансиран от европейската образователна програма „Еразъм+“ , е учениците да бъдат мотивирани да спортуват повече, да развият спортни качества и дух, да изградят специално отношение към спорта, за да бъдат здрави.
Класирането на отборите се извърши от жури , в което участваха родители на учениците. Участниците бяха наградени с грамоти, топки, федербали и въженца, с които да играят и спортуват активно. Спортните игри бяха заснети на видео и ще бъде изготвен диск, чрез който опитът на русенските педагози Д. Димитрова / учител на групата за целодневно обучение/ и М. Братованова /класен ръководител/ ще бъде споделен с учителите от партньорските училища и ще бъде поместен на европейската образователна платформа за резултати на програма „Еразъм+“.