На 23.03. 2018г. от 10:25 ч. в аулата на СУ „Възраждане“ се проведе интегриран открит урок с елементи на неформално обучение с учениците от I „а“ и I „б“ клас на тема: „Хлябът и здравословното хранене“. Този урок, проведен в часа на класа, включваше елементи от учебните дисциплини Български език и литература, Околен свят, Изобразително изкуство, Технологии и предприемачество.
Чрез различни игрови похвати – презентация, изяви на учениците като драматизация, изразително четене на приказката на Ангел Каралийчев „Житената питка“, рисуване на житен клас и оцветяване на житена питка, преподавателите В. Йорданова и М. Иванова изясниха как хлябът стига от нивата до нашата трапеза, колко много хора с различни професии участват в производството на хлебните изделия, колко много средства се влагат в този процес. Учениците стигнаха до извода, че хлябът е ценен и трябва да се отнасят с уважение към него.
На урока присъстваха учителите на групите за целодневно обучение, училищното ръководство и родителите на първокласниците, които също се включиха в образователния процес. В края на този емоционален урок всички опитаха от вкусните български погачи, осигурени от родителите, а за домашна работа децата получиха задача да оцветят шапката на готвача, която преди това бяха изработили в часа по технологии и предприемачество.
„Идеята за този урок е провокирана от двугодишното участие на СУ „Възраждане“ в международния проект “SUPEER! – Science. Utility. Practice. Experiment. Exploration. Result.”на европейската образователна програма „Erasmus+“, свързан с използването на неформални методи на обучение и интердисциплинарен подход при преподаването в 1- 4 клас. Резултатите от тези експериментални образователни дейности ще бъдат анализирани и предложени на другите партньорски училища от Румъния, Турция, Литва, Гърция. Добрият педагогически опит от дейностите по проекта ще бъде събран и споделен на европейско ниво чрез издаването съвместно от всички партньори на английски език на 4 Книги за учителя – в областите „Науки“ , „Околен свят, включващ история“, „Обучение на майчин и чужд език“ , „Изкуства“.