Задачата имаше за цел да постави проблемът с доходите в едно домакинство и как отделните членове допринасят за финансовото му благосъстояние. Учениците трябваше да помислят за средства на допълнителни доходи.
Имайки предвид това, смея да твърдя, че единствено един екип изпълни задачата изцяло следвайки тези насоки като голяма роля тук са изиграли менторите, които е трябвало да ги насочат по-добре. Това обаче не означава, че екипите са се справили зле. Напротив, идеите им бяха изцяло разгърнати бизнес инициативи и старт-ъп амбиции. Това е похвално и показателно, че те вече мислят мащабно и нямат редица ограничения, които обществото ни налага поради страх от провал или малоценност.
Като цяло поздравявам всички за положените усилия. Те правят неща, които дори студентите във ВУЗ-овете рядко намират желание да свършат и научат!
Екипни оценки, мнения и съвети:
#1 Ферма за калифорнийски червеи
Добра идея и доста съвременна. Този тип фермерство е поущрявано от ЕС и следователно е сравнително достъпно да бъде получено финансиране по европейски програми.
Имайки предвид съветите, които бяха дадени за наем на земя – не съм съгласен. 1 декар земя в България в цената си варира от 400-500 лв до 1500 лв. Този диапазон е продиктуван от разликите в качествените класове на земята от обработваема гледна точка => колкото по-благоприятна е територията за отглеждане на култури е толкова по-скъпа. В конкретният случай не виждам нужда да се купува земя клас 1 и инвестицията в земя може да възлезе на няколко стотин до 2-3 хиляди лева в зависимост от амбициите на екипа. Наемът би бил неразумен при положение, че цените на земята в страната са в подем от ’91 година насам.
Иновативност – не особено, но това не означава, че няма да е успешно. Има редица пазарни ниши в България, които трябва да бъдат създадени с тенденции за устойчивост, което ще ги направи успешни.
Приложимост – сравнително лесно приложима идея и доста good case practices.
Обществена полза – ограничена в сферите на селското стопанство и няколко други тесни ниши.
Представяне – Добро.
Отговаряне на въпроси – Добро.
#2 Селскостопанска техника
Сходна сфера на развитие с екип 1, което можем да изведем като статистика – 25% от екипите виждат реализация в селското стопанство.
Изключително скъпа инвестиция. Отново съществуват спонсориращи програми от ЕС, но това не прави стартовия капитал по-лесно достъпен. Необходима е повече детайлизиране на избраната идея.
Представената от екипа статистика за финансовата култура и образованост в България е изключително важна и показва сериозни различия в парадигмите ни в сравнение със западноевропейските държави в ЕС. Мога да добавя за целите на сравнение, че в в България 1% от населението влага парите си в инвестиционни продукти докато този процент за държави като Германия, Италия и тн е следния:
В България:
83% в депозити
16% във фондове
2% във финансови пазари
В Германия, Италия и т.н.:
37% депозити
38% във фондове
25% във финансови пазари
Представяне – при презентиране е желателно да се създава контакт с публиката. Четенето от екрана има по-слабо влияние върху хората от това да се изправиш пред тях и да говориш свободно.
#3
Като константа в живота мога да кажа, че никога няма да им стига времето за нищо. Времето само по себе си е най-ценния и скъп ресурс, с който всеки от нас разполага.
Убежденията им, че ще се излагат бяха продиктувани от притеснение да споделят пред приятели и непознати какво мислят, което е крайно нормално в обществото. Това притеснение се лекува с труд. Сигурен съм, че след като видяха представянията разбраха, че не е имало причина да откажат участието си. Всичките възможности, които отказваме са нещо, в което сме решили, че ще се провалим.
#4 Мобилна реклама с колело
Това е екипът, който според мен единствен се справи с поставената задача, следвайки условието. Определено това е страхотен начин за допълнителен доход и то от непълнолетни.
Бих посъветвал да проучат, защото не е идея, която заслужава да изоставят. Това е популярен начин на рекламиране в Ню Йорк Сити и големите полиси като цяло. Бих препоръчал да изгледат епизод 10 от сезон 1 на предаването The Apprentice (US version) където основната задача е управлението на малки компании с рикши в НЙС. Отборът използвал реклами закачени към колелетата печели състезанието и генерира повече приходи.
Казаното от членове на журито, а и самите участници, че ще се рекламират основно хранителни заведения не мисля, че е резонно. Възможно е да се рекламират магазини, а най-вече предполагам, че ще има интерес от онлайн платформи – реклама на филми, уебсайтове, приложения и прочее.
Иновативност – за България е сравнително новаторско като услуга. Не и в световен мащаб.
Приложимост – 100%
Обществена полза – голямо разнообразие от ползи насочени от и към различни обществени групи в зависимост от рекламираният обект.
Представяне – Хареса ми свободата в представянето им.
Отговор на въпроси – справиха се добре.
#5 Перуки за хора с онкозаболявания
Изключително амбициозен проект, но с редица икономически бариери. В полза на този проект говори статистиката. В страната към 2015г има приблизително 3500 онкоболни на 100 000, което е около 10 пъти по-високо равнище в сравнение със западна Европа където са около 420 болните на 100 хиляди. От тук можем да изведем, че пазарът за този род стоки е около 250 000 души.
Бариерите са в платежоспособността на средностатистическия българин и поставяне на въпроса дали съществува култура на купуване на стоки, които не са от първа необходимост при хора с такива тежки заболявания. Ограничените ми познания в тази посока ме ограничават за по-дълбок анализ на идеята.
Казаното от журито за спецификата на перуките е градивна обратна връзка, която може да се изпозлва и да се търси.
Изключително важен за този продукт е маркетингът и правилното позициониране в правилните комуникационни канали. Възможно е дори да се наложи създаването на такива.
Иновативност – По-скоро в услугата, а не в продукта.
Приложимост – Сравнително лесно приложимо. Не мисля, че е необходим голям стартов капитал за този проект. Споменаха, че могат да теглят кредит, за да стартират. Това е вярно, но е възможно да потърсят и по-добри източници на финансиране – бизнес ангели, crowdfunding и инвестиционни програми на големите компании в страната.
Обществена полза – изключителна добавена стойност към този продукт. Около и над половин милион души могат да бъдат докоснати и да им донесе радост в моменти, които не са непременно щастливи.
Представяне – справиха се добре. Презентацията им можеше да съдържа няколко слайда с изображения онагледяващи идеята им.
Отговаряне на въпрос – хареса ми липсата на притеснение.
#6 oFo Rental bikes
Добра идея, която има потенциал за реализация за България. Хареса ми, че имат таргет група, която ще ползва услугата им – ученици и студенти. Това не бива обаче да ги ограничава, защото не е задължително да са прави в очакванията си кой ще потребява услугата най-много.
Изключително съвременно с наличието на мобилна апликация, която ще позволява и заключването на колелото. Сателитното проследяване и всички добавки са задължителни, за да се използва пълноценно и за различни цели – придвижване, развлечение и спорт.
Зареждането на телефон е много добра идея, но има една основна отрицателна черта – различните компании произвеждащи телефони използват различни стандарти на зарядни кабели. Трябва да се помисли за универсален метод или сменящи се накрайници.
Много важна е идеята колелетата да са interchangable (взаимозаменяеми). Това е наложил се модел в много европейски държави и има доста good case practices.
Иновативност – 7/10
Приложимост – 50/50 понеже има доста работа по приложение и изграждане на инфраструктура за заключване.
Обществена полза – голяма и на европейско ниво
Представяне – най-доброто представяне от всички екипи. Презентацията беше на ниво както и умението на участниците да представят идеята си.
Отговаряне на въпроси – справиха се.
#7
Екипът не беше развил докрай конректна идея, но направеното от тях може да прерастне в консултантска дейност. Необходимо е да се запознаят в детайли с управлението и генерирането на финанси, ако решат да правят това.
Представяне – 50/50 – Трябва да говорят по-високо и смело, защото всичко, което казаха беше вярно.
#8 Интерактивни играчки за бебета
По мое мнение най-иновативната идея. Технологията за mood ring съществува и може да й се намерят други приложения като мисля, че тази идея е добро приложение.
Хареса ми, че са изключително подробни в подготовката си и имаха информация не само за идеята си, но и прогнози за финансовите аспекти на бизнеса. Идеята да си партнират с български фирми за изготвянето на играчките е не-до-там добра идея, защото ще могат да са далеч по-конкурентоспособни, ако изнесат (out sorcing) производството в Китай. По този начин ще могат да постигнат по-ниска себестойсност на продукта и следователно по-високи нива на печалба.
Онлайн търговията е правилния вариант за старт на продажбите като след налагането на продукта като интересен ще могат да преминат към партньорства с вериги магазини.
Потенциален пазар е на първо място САЩ.
Най-добрият вариант за набиране на капитал за този екип би бил crowdfunding-а и предполагам, че с правилната маркетингова стратегия ще успеят да съберат многократно повече от заявените 5 000 лв. стартор капитал.
Правно-организационната форма на дружеството като ООД е добър избор, но могат да помислят за използване на капитал за учредяването различен от 2 лева. 2 лв капитал в лицето на потенциални инвеститори може да изглежда несериозно.
Иновативност – много съвременно
Приложимост – много лесно осъществим проект при наличието на правилната технология и правилната маркетингова кампания.
Обществени ползи – голяма добавена стойност за родители.
Представяне – добро представяне.
Отговори на въпроси – справиха се и нямам забележки.
СПИСЪК НА МЕНТОРИТЕ
студенти от 3 курс, специалност „Публична администрация“ при РУ „Ангел Кънчев“:
1. Боряна Каменова
2. Ралица Ангелова
3. Айджан Мюрселова
4. Несрин Хюсеинова
5. Айсун Ахмедова
Рецензията изготви Слави Дяковски, председател на студентска организация „АЙСЕК”, член на журито, оценяващо иновационния лагер в СУ „Възраждане“.