От трети до пети май 2023г. ученици и учители от СУ „Възраждане“ – Русе осъществиха мобилност по Национална програма „Иновации в действие“ в СУ „Стефан Караджа“ – град Каварна. За четвърта поредна година русенските педагози посещават каварненското иновативно училище и обменят опит със своите колеги. Партньорството между двете училища беше създадено още при стартиране на Националната програма през 2019г. и продължава и през тази учебна година.
Божидара Иванова и Ана Илиева – ученички от 4б клас, Меглена Христова – зам.-директор по учебната дейност и Десислава Стоянова – старши начален учител по английски език наблюдаваха в училището домакин уроци, представящи иновацията на училището:
- „Сребърна чешма“ – изнесен урок от I Б клас с преподавател Мария Янакиева;
- „Природата на моя роден град“ – урок в I А клас с преподавател Йорданка Иванова;
- „Еньовден – празникът на лечебните билки“ – урок във II А клас с преподавател Светла Василева;
- „Да направим вестник” – урок в III Б клас с преподавател Албена Алексиева.
Представената урочна дейност е свързана с новите учебни предмети за факултативни учебни часове в начален етап на образование, въведени като иновация от училището. В първи клас новият учебен предмет е „Традиции и национална идентичност“, във втори клас – „Етнография и природа“, в трети – „Празници и обичаи“, в четвърти – „Природата около нас“.
Чрез тези допълнителни два часа ФУЧ седмично в 1. – 4. клас иновативното СУ „Стефан Караджа“ реализира поставената си цел да се превърне в УЧИЛИЩЕ НА ЗДРАВЕ И ПРИРОДА, ТРАДИЦИИ И ПРЕДПРИЕМАЧЕСКИ ДУХ.
В това колко полезни за децата са тези часове, се убедиха и гостуващите ученици и учители от СУ „Райчо Каролев“ – Габрово, СУ „Възраждане“ –Русе и ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Горни Дъбник. Факултативните учебни часове са възможност да се надградят знанията на учениците, като се запознаят по-детайлно с културно – историческите особености на българите, с традициите и обичаите, с фолклорните празници, с ползите от опазването на околната среда. Тези часове дават възможност за развиване на предприемачески дух и творческо мислене. Гостите се убедиха в това, когато посетиха художествената галерия в Каварна и разгледаха изложбата на учениците от рисунки и творби на приложното изкуство, изработени от природни материали. Изложбата базар е подготвена от клубовете по интереси под ръководството на Елена Русева – преподавател по изобразително изкуство, и чрез нея са събрани средства за лечение на болно дете от училището. За творческата атмосфера при посещението на художествената галерия се погрижиха възпитаниците на Миглена Димова – зам.-директор и преподавател по музика в начален етап. Те изнесоха пред гостите малък музикален концерт.
Това, че училището се стреми чрез дейността си да бъде УЧИЛИЩЕ НА ЗДРАВЕ И ПРИРОДА, доказаха учениците от 3а клас и техният преподавател по физическо възпитание Кралчо Кралев, които проведоха спортно състезание в големия училищен салон. Те демонстрираха част от спортните игри, включени в общинските спортни състезания. В спортната надпревара участваха и гостуващите ученици. А първокласниците на г-жа Йорданка Иванова като домакини бяха в ролята гид за гостите при посещението им на нос Калиакра на 4 май 2023г.
През последния ден от срещата – 5 май 2023г.- ученици от 4. клас на СУ „Стефан Караджа“ и ученичките от 4. клас на СУ „Възраждане“ заедно със своите ръководители бяха в Историческия музей в Каварна, където чрез 3D ВИРТУАЛНА РЕАЛНОСТ се запознаха с древни исторически обекти и природни забележителности – нос Чиракман, археологически резерват „Яйлата“, Камен бряг, национален археологически резерват „Калиакра“. Директорът на Историческия музей разказа на децата за древната история на този край и за развитието му през вековете. В емблематичната за града сграда на Хамама гости и домакини разгледаха експозицията „Добруджа и морето“ и се включиха „на живо“ в подготвяната от местен художник изложба във връзка с предстоящия празник на града – Гергьовден.
Национална програма „Иновации в действие“, финансирана от Министерството на образованието и науката, дава възможност на учители от различни училища в България да осъществяват посещения и да обменят опит помежду си. Иновативните училища представят своите иновации в областта на образованието и така добрите практики се популяризират и мултиплицират. Ученици от различни училища и населени места имат възможност да учат заедно в продължение на няколко дни, запознават се, сприятеляват се и стават по-мотивирани, като виждат как се представят техните връстници. Надяваме се тази програма да продължи и в бъдеще, тъй като тя е много полезна с добрата практика, споделяна по време на мобилностите.
Материалът е подготвен от Меглена Христова – зам.-директор
и училищен координатор по програмата