Четвърто краткосрочно обучение на групи от ученици от България, Португалия, Северна Македония и Румъния се състоя от 6.06.2022 до 10.06.2022 в СУ „Възраждане“ – Русе. Училището е координатор на проект “Healthy Life – Healthy Kids – Healthy Future“, финансиран от европейската образователна програма „Еразъм+“. Срещата в Русе е заключителна за тригодишния проект, стартирал през 2019г. с обучение на учители в турския град Елязъг в Мала Азия. Преди финалното обучение в Русе по проблемите на здравословното хранене, активното движение, спорта, борбата със затлъстяването и заседналия начин на живот, учениците преминаха такива в град Бежа – Португалия, село Перишору, област Кълъраш – Румъния и Битоля – Северна Македония. Темата на срещата в Русе беше „Туризъм и игри на открито“. Домакините от СУ „Възраждане“ се бяха постарали да подготвят разнообразна програма, наситена със спортни дейности, туристически разходки, посещение на исторически и културни обекти, включване на учениците гости в часове по ФВС и АЕ. Ето и самата програма по дни:
Ден 1. Посрещане в училище – във фоайето на първия етаж по стар български обичай с пита и шарена сол. Официалната церемония по посрещането в аулата на училището започна с химна на Европа, химна на България и внасяне знамето на училището. На видеоекран беше представена презентация за символите на ЕС. Поздравителната програма откриха учениците от 3в клас с класен ръководител Весела Петкова. Облечени в народни носии, те изпълниха две народни песни „Дена“ и „На мегдана“. След това гостите бяха поздравени от директора г-н Георгиев. Три песни изпълни вокална група „Звънче“ с вокален ръководител Детелина Петрова. За доброто настроение се погрижиха и учениците от 3а клас с класен ръководител Лозана Узунова. Третокласниците представиха откъс от монолога на Хамлет на български и на англ. език, 3 песни на англ. език, драматизация на приказката за трите прасенца също на английски език. На финала на поздравителния концерт танцови дуети от клуб за спортни танци „Настроение“ с ръководители Елена и Иван Деспотови омаяха публиката със своите изпълнения на румба, ча-ча, пасо добле. След кратка почивка програмата от първия ден продължи с представяне от учениците на партньорските училища и образователни системи. Участниците изгледаха кратки видеофилми за Бежа, Битоля, Перишору и Русе и така се докоснаха до историята, духа, културата на Португалия, Румъния, Северна Македония и България. Във физкултурния салон на училището гостите наблюдаваха физическа активност – спортни дейности в час по ФВС при 4б клас с класен ръководител Марияна Братованова. Последва разходка в училище, при която те разгледаха училищната библиотека, зала за тържествени събития „Св. Св. Кирил и Методий“, кабинет по БЕЛ, учителски стаи, посетиха час по АЕ в 4в клас с преподавател Десислава Стоянова. След обяда гостите се разходиха на открито в Парка на Възрожденците и по централната градска улица.
Ден 2. Посещение на Екомузея в Русе. Пешеходна обиколка в центъра на града, на кея – по крайбрежната алея, в Парка на младежта. Занимателни спортни игри на открито, предложени от партньорите. Във физкултурния салон на училището се проведоха спортни състезателни игри, организирани от учителите на групите за ЦОУД 4 клас Д. Стефанова, Д. Димитрова, Мл. Марчев. Учениците гости бяха включени в 3 отбора заедно с учениците от 4, 9 и 10 клас. В 15,00ч. международната група посети Община Русе и разговаря със зам.- кмета г-н Димитър Недев, след което посети изложението по роботика с конструктори LEGO в Доходното здание. Гостите бяха впечатлени от показаното от русенските детски градини и училища, а учениците от Португалия дори се запознаха и се снимаха с кмета на Русе г-н Пенчо Милков. Г-жа Таня Тодорова – началник на отдел „Образование, спорт и младежки дейности“ към Община Русе покани гостите и те се присъединиха към научната конференция в зала „Европа“.
Ден 3. Туризъм. До Стара планина и обратно – екскурзия до Старопрестолния град Търново. Разходка по скалите на хълмовете Царевец и Трапезица, посещение на Музей на илюзиите. Разглеждане на Самоводската чаршия с автентичните занаятчийски работилници и магазинчета за сувенири, разходка в централната градска част на В. Търново и посещение на паметника Майка България.
Ден 4. Разходка в природен парк „Русенски Лом“ и посещение на Басарбовски скален манастир. Туризъм в природен парк „Липник“ – с. Николово. Разходка в природния парк, около езерото. Занимателни спортни игри на открито с топка, федербал, фрисби, обръчи и въженца. Като комплимент от домакините /осигурени от СУ „Възраждане“ билети/ вечерта в Доходното здание гостите наблюдаваха концерт – спектакъл „Споменът е жив“ на Фолклорен танцов театър „Найден Киров“. Омагьосани от българските фолклорни ритми и от танцовата магия на световно известния русенски фолклорен театър, те споделиха, че са особено впечатлени от видяното и си пожелаха при следващо идване в България отново да присъстват на такъв концерт.
Ден 5. Учениците от България, Румъния, Северна Македония и Португалия бяха включени в комбинирани отбори в уникална ИТ образователна игра на английски език, съчетана със спортна активност в училищния двор. Играта е авторски продукт на г-жа Десислава Стоянова – учител по АЕ и участник в двата действащи проекта на училището по програма „Еразъм+“ . След кратка кафе пауза дейностите продължиха с координаторска среща на ръководителите и представяне от учениците на дневниците, които са си водили преди срещата и в които са описали своето хранене, движение и спорт по дни в продължение на 1 седмица. Учениците споделиха
своето мнение по въпроса за броя часове по ФВС в училище и необходимостта от повече движение и спорт, за храненето си и доколко то е здравословно, какво биха променили в начина си на живот, за да стане той по-здравословен в бъдеще. Срещата завърши с фолклорен поздрав от учениците в 3в клас, които облечени в народни носии чрез народна песен научиха гостите да броят до 10 на български и изиграха 3 български народни хора, в които се включиха всички участници в срещата. На финала директорът г-н Георгиев благодари на партньорските училища за активната дейност по проекта и на тържествен обяд в ресторанта на хотел „Чарлино“ връчи сертификатите за участие и подаръците от домакините /подаръците също имаха дълбока символика, защото тематично бяха свързани с българската роза – символа на България в ЕС/. Учителите и учениците от България, Румъния, Португалия и Северна Македония си казаха „Довиждане!“ с малко тъга, че проектът завършва, и с много надежда, че ще продължат да работят заедно по други проекти на европейската образователна програма „Еразъм+“.
Материалът е подготвен от Меглена Христова – зам.-директор на СУ „Възраждане“ и координатор на проекта